پنجمین کنگره بین المللی و هفدهمین کنگره ملی ژنتیک ایران

 

پیام رئیس کنگره

آقای دکتر مختار جلالی جواران

 

اکنون که با عنایت خداوند سبحان، هفدهمین کنگره ملی و پنجمین کنگره بین‌المللی ژنتیک را برگزار می‌کنیم، در یکی از سخت‌ترین برهه‌های تاریخ معاصرمان قرار گرفته‌ایم. همراهان عزیزِ حوزه‌های مختلف ژنتیک - در زمینه‌های انسانی، گیاهی، جانوری، ذخایر ژنتیک، ریزسازواره­ها و سلول­های بنیادی - شما به خوبی مستحضرید که: ایرانیان بیش از پنج هزار سال قبل با علم اصلاح نژاد که مبتنی بر ژنتیک است نه تنها آشنا بوده‌اند بلکه از آن عملاً برای اصلاح نژاد اسب استفاده کرده‌اند - خوشبختانه سند این افتخار، لوح سفالی است که در استان ایلام کشف شده و در موزه لوور فرانسه نگهداری می­شود. انجمن ژنتیک ایران بیش از ۶۰ سال قبل توسط معماران و متخصصان ژنتیک بنیان گذاشته شد. انجمن طی عمر پربرکتش توانسته در زمینه معرفی و توسعه این علم در سطوح ملی و بین‌المللی افتخارات سترگی برای جامعه علمی کشور به ارمغان آورد.

عاشقان سرافرازی ایران، اکنون ما وارثان و امانتداران ۶۰ سال تلاش انباشته شده علمی هستیم. بر ما واجب است که در سخت‌ترین ایام این مشعل را فروزانتر نگه‌داریم و این امانت ارزشمند را به نسل بعد بسپاریم.

همانگونه که شما استحضار دارید: علوم زیستی، به‌ویژه علم ژنتیک، در دنیا مورد توجه ویژه قرار گرفته و برای کشور نیاز آنی و ضرورتی آتی است. تکنولوژی­های نوینی مثل بیوتکنولوژی، سلول‌های بنیادی، ژن درمانی، مهندسی ژنتیک و... بر ستون‌های علم ژنتیک استوار شده‌اند. نباید بگذاریم که خمودی و تلخی ایام ما را در پاس داشت این امانت سست کند.

از خداوند متعال برای ایران عزیز سربلندی، مردم نجیب آسایش، مسئولین مسئولیت‌پذیری، مدیران درایت و جوانان امید آرزومندم. در خاتمه وظیفه خود می­دانم از کلیه اعضای محترم انجمن، هیئت مدیره، دبیران محترم: علمی کنگره آقای دکتر جعفرآقایی، اجرایی، آقای دکتر تولایی و بین المللی، آقای دکتر ابراهیمی و برگزار کنندگان و حامیان انجمن وکنگره کمال تشکر را به عمل آورم.

 

 

نامه دعوت به کنگره

 

 


 
 
 

نمادها